
Rusza modernizacja orlików przy SP 4 i SP 10
25.04.2025
25.03.2024 r.
W ramach naszej misji dbania o środowisko i promowania zrównoważonego stylu życia, zapraszamy do udziału w naszej kampanii edukacyjnej na temat odpadów ekologicznych.
Zachęcamy mieszkańców do podejmowania proaktywnych działań w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne poprzez właściwe zarządzanie odpadami.
Zasada 5R (wcześniej zasada 3R) to kilka prostych kroków do bycia bardziej eko. Jest ona częścią idei zero waste – modelu życia polegającego na ograniczaniu zużywania zasobów, czyli po prostu na ich niemarnowaniu.
Segregowanie odpadów jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest zapobieganie i ograniczanie ich powstawania.
PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to miejsce, gdzie mieszkańcy gminy mogą bezpłatnie
i bezpiecznie pozostawić odpady, których nie można wyrzucić do przydomowych pojemników/worków. Obowiązek tworzenia PSZOK-ów spoczywa na każdej gminie.
Mieszkańcy Gminy Miejskiej Jarosław w PSZOK-u mogą zostawić następujące rodzaje odpadów:
Dane kontaktowe:
Tel.: 16 621 22 60
E-mail: pszok@pgkimjaroslaw.pl
Godziny otwarcia:
w okresie od listopada do marca:
poniedziałek – piątek w godz. 7:00 – 15:00
w okresie od kwietnia do października:
poniedziałek – piątek w godz. 7:00 – 17:00
oraz w soboty od 10:00 do 14:00
(z wyłączeniem dni, które przypadają na dzień ustawowo wolny od pracy)
Każdy wie, że odpad ze szkła opakowaniowego powinien trafić do zielonego kosza lub worka na odpady. 1 tona stłuczki szklanej pozwala zaoszczędzić 1,2 tony surowców naturalnych (piasku, dolomitu).
Jednak szkło jest bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia. Są to m.in. zanieczyszczenia ceramiczne, metaliczne, organiczne mogące wpływać na wytrzymałość szkła i pojawianie się wtrąceń w gotowych wyrobach (np. pęcherzyki powietrza w masie szklanej).
Gorszej jakości szkło, które nie spełnia wymogów huty trafia do produkcji materiałów budowlanych tj. cement, asfalt, cegły.
Bardzo ważne jest, żeby wrzucany do niebieskiego worka/pojemnika papier był czysty i suchy. Co to w praktyce oznacza? Wyrzucając pudełko po pizzy trzeba oddzielić części zabrudzone od tych czystych. Zatłuszczony fragment (najczęściej spód pudełka) wrzucamy do odpadów zmieszanych.
Częstym błędem jest segregowanie ręczników kuchennych i chusteczek jednorazowych. Ręczniki zwykle są mokre
i brudne, chusteczki podobnie. Włókna celulozowe użyte do ich produkcji są krótkie i nie nadadzą się do przetworzenia.
Oba produkty powinny zawsze trafiać do odpadów zmieszanych – tam jest ich miejsce.
Do niebieskiego worka/pojemnika nie można również wrzucać opakowań laminowanych plastikiem – zawsze jeśli to możliwe trzeba oderwać plastik i oddzielić obie frakcje odpadów. Jeśli nie, to odpowiednim miejscem na takie opakowanie będzie pojemnik na odpady zmieszane.
Wiele osób przyzwyczajonych jest do wyrzucania różnych rodzajów odpadów w plastikowych workach.
W przypadku odpadów bio nie jest to właściwy sposób postępowania. Odpady biodegradowalne są materiałami organicznymi, które pod wpływem działania różnych czynników mogą rozłożyć się i przekształcić w wartościowy kompost.
Obecność plastiku w tej frakcji jest niewskazana, bo zaburza lub wręcz uniemożliwia właściwy przebieg procesu kompostowania.
W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady bio wysypujmy do pojemnika w kolorze brązowym, natomiast jeśli chodzi
o zabudowę jednorodzinną mieszkańcy otrzymują worek o pojemności 120 l.
UWAGA!
Posiadacze własnego kompostownika mogą zgłosić ten fakt w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i uzyskać obniżkę opłaty.
Ogólnie można przyjąć, że prawie wszystkie opakowania metalowe i z tworzyw sztucznych wrzuca się do żółtego pojemnika.
Jakie konkretnie?
Istnieje jednak wiele produktów, które trudno przyporządkować do danej kategorii. Wydawałoby się, że można je wrzucić właśnie do żółtego pojemnika/worka, ale jednak nie.
Kilka przykładów:
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) ma obowiązek przyjmowania odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł, strzykawek lub podobne.
Jeśli posiadamy termometr rtęciowy, który chcemy wyrzucić, możemy go również oddać do PSZOK-u.
Przeterminowane lub źle przechowywane leki należy wrzucać do specjalnych pojemników które często można znaleźć w aptekach lub oddać do PSZOK.
Wielu osobom wydaje się, że za odbiór przeterminowanych lekarstw odpowiedzialne są apteki, ale to nie jest prawda. W aptekach bardzo często znajdują się specjalne kosze, ale za ten rodzaj odpadów odpowiedzialne są gminy, a apteki nie mają obowiązku ich przyjmować.
Odpady problemowe w postaci przeterminowanych leków zbierane są w poniższych aptekach:
Mieszkańcy Jarosławia oprócz Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) mają do dyspozycji stałe miejsca do zbierania drobnych elektroodpadów tzw. Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE)
W pojemnikach MPE można umieszczać m.in. zużyte baterie, przepalone żarówki energooszczędne, opakowania po tonerach, telefony komórkowe, ładowarki, myszki do komputera.
Miejskie Punkty Elektroodpadów znajdują się przy:
Warto zapamiętać:
Do pojemnika na odpady zmieszane wrzucaj tylko to, czego nie udało ci się rozdzielić do pojemników na odpady segregowane.
Jakie odpady wyrzucać do zmieszanych?
25.04.2025
25.04.2025
25.04.2025
24.04.2025
24.04.2025
24.04.2025
24.04.2025
23.04.2025
22.04.2025
21.04.2025
18.04.2025
18.04.2025