„Jesteście żywym Pomnikiem historii”

17.09.2024 r.

W Światowym Dniu Sybiraka burmistrz miasta Marcin Nazarewicz skierował wzruszające słowa do Zesłańców – gości honorowych miejskich obchodów. - Chciałbym (...) abyście byli dla naszej młodzieży, która dzisiaj tak licznie się zgromadziła, najlepszym dowodem na to, że historia jest wciąż żywa – mówił gospodarz miasta. 17 września br. na Placu ks. Piotra Skargi zwrócił się także z apelem: - Przekazujcie młodzieży pamięć o tym co się wydarzyło, o tym jak wygląda historia naszej Ojczyzny, bo Wy jesteście żywym Pomnikiem tej historii (...).

Obchody Dnia Sybiraka w Jarosławiu.

Miejskie obchody Światowego Dnia Sybiraka odbyły się 17 września br. przed Pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej. Zaproszenie organizatorów przyjęli: Sybiracy będący gośćmi honorowymi, poseł na sejm RP Anna Schmidt, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i jarosławskiej uczelni, radni Rady Miasta, służby mundurowe, dyrektorzy instytucji, prezesi spółek miejskich, organizacji i stowarzyszeń, przedstawiciele placów oświatowych, poczty sztandarowe, harcerze i mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kolegiacie pw. Bożego Ciała, a zakończyła odegraniem Hymnu Sybiraków, który wybrzmiał na placu przy Pomniku Bohaterów II Wojny Światowej. Obchody uświetniła kompania honorowa 14 dywizjonu artylerii samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza. Dla oddania hołdu wszystkim zesłańcom i ofiarom wywózki na Sybir, przybyłe delegacje złożyły przed pomnikiem wiązanki kwiatów.

Organizatorami byli: Burmistrz Miasta Jarosławia, Zarząd Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu oraz Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.